Women’s Fitness – Temmuz 2017 sayısı Gökçen Arıkan Röportajı

Kariyerine Nike Master Trainer ve Lifestyle Fitness Coach olarak devam eden Gökçen Arıkan’ı sayfalarımıza konuk ettik.
Hamileliliğinde ara verdiği spora dönüşüne kadar merak ettiğimiz her şeyi sorduk.

Hamilelik sonrası döndüğünüz kariyerinizde çok önemli bir noktaya geldiniz, ara vermiş olmanıza rağmen sizi döndüren neydi?
İlk hamilelik dönemimde son ayıma kadar ders vermeye devam etmiştim. Öğrencilerim pilates topunun üzerinde doğum yapacağımı söylerlerdi. İkinci hamileliğimin dördüncü ayından itibaren zor bir dönem yaşadığım için sporu ve iş hayatımı erteledim. Çocuklarımın kreş yaşına girdikleri dönemde çalışmaya devam ettim. Çalıştığım alan, uzun yıllardır mesleğimdir. Lisans eğitimimi beden eğitimi, öğretmenlik ve antrenörlük üzerine tamamladım. Okuduğunuz alandan mezun olup o işi yapabilmek ve yıllar sonrada yaptığınız işten keyif alabilmek, bence bırakılacak bir durum değil. Yılların birikimini çöpe atmak istemedim. İşimi çok ama çok seviyorum.

Türkiye’de spora ilgi nasıl?
Maalesef spor kültürümüz gelişmiş ülkelere kıyasla çok zayıf. Gelişmiş ülkelerde kadın koşucuların erkeklerden daha fazla olduğu gözlemlenirken, ülkemizde tam tersi kadın koşucularımız azınlıkta ve koşan insan sayısı çok düşük. Son yıllarda spora ve koşuya olan bakış açımızda inanılmaz bir değişim yaşanıyor. Ben bu değişimi, insanların sağlıklı ve aktif yaşam tarzını benimsemeye başlamış olmalarına bağlıyorum.

Kişiye göre mi egzersiz yapılmalı yoksa herkes koşabilir mi?
Bence insanlar mutlu oldukları yerlerde koşmalı. Bu iç mekan da olabilir dış mekan da… Benim tercihim, zorunlu kalmadıkça, dışarıda koşmaktır. Dışarıda yapılan koşularda, kişiler vücutlarını daha serbest hareket ettirirler, vücutlarına istedikleri gibi yön verip, sınırları olmadan bedensel ve mental özgürlük hissederek koşarlar. Dış mekan koşularında, yalnız koşmaktan sıkıldıysanız grup koşularını da tercih edebilirsiniz. Grup koşuları kişilerde motivasyonu arttırır.

Kişinin her hangi bir sağlık problemi yoksa uzmanlardan alacağı antrenman ve beslenme programıyla herkes fit olabilir. Fit olmak için hiç bir zaman geç değildir. Motivasyonun artmasıyla koşu performansı da artar.


Koşu için doğru zaman ve doğru yer var mıdır?

Uzun zamandır koşuyorsa kişi, istediği zamanda istediği yerde koşabilir. Fakat kişinin ilk koşusuysa, inişli çıkışlı bir alan olmamalı ve hava sıcaklığına dikkat etmeli.

Belli bir yaştan sonra mesela 40 yaş üstü, fit olmak için geç mi? Herkes fit
olabilir mi?
Herhangi bir sağlık problemi yoksa uzmanlardan alacağı antrenman ve beslenme programıyla herkes fit olabilir. Fit olmak için hiç bir zaman geç değildir. Herkes istediği zaman doğru programla fit olabilir.

Fit olmanın ne kadarı antrenman ne kadarı beslenme?
Öncelikle beslenme sonra egzersiz ve tabii ki nasıl bir hedef belirlediğine bağlı.

Sizin sırrınız nedir?
Aslında benim bir sırrım yok. Bu işin içinde olmam tabii ki motivasyonumu her zaman yukarıda tutmamı sağlıyor.
Programlı bir hayat, her zaman her şeyi kolaylaştırır. Eğer istiyorsan programlı bir hayatın içine sporu yerleştirebilirsin. Şu an kurduğum düzen hem aktif bir hayat yaşamamı sağlıyor hem de işimde performans gösterebilmemi.


Hiç spor yapmamış olanlara tavsiyeleriniz ne olur?

Çocukluk döneminde hepimiz bir zamanlar spor yapıyorduk; ip atladık, top oynadık, kovalamaca oynayarak koştuk. Bizler bu oyunlarla büyüdük. Spor yapmak, illaki profesyonel olarak bir spor dalıyla uğraşmak değildir. Spor herkes içindir ve yaşam boyudur. Herkesin farklı bir kabiliyeti var. Önemli olan bunu bulabilmektir. Bazıları koşuyu sever, bazıları top oyunlarını sever. Ne yaparsan yap, hareket et. Hiç spor yapmamış birinin yapabileceği en basit ve en masrafsız egzersiz, uzun mesafeli tempolu yürüyüşlerdir. İmkanı olduğu kadar spor merkezlerini tercih edebilir ve spor eğitmenlerinden faydalanabilir. Spor merkezlerini tercih etmeyenler de, telefonlardaki uygulamaları kullanabilirler.

Bir anne olarak çocuk beslenmesi için ne önerirsiniz?
Siz nasıl beslenirseniz ve mutfağınızda ne bulundurursanız, çocuklarınız da o şekilde beslenecektir. Evde ne pişerse, çocuklar onlarla büyür. Benim mutfağım sağlıklı besinlerle dolu ve yemek yerken her besinin neden vücudumuz için faydalı olduğunu çocuklarıma anlatırım.

Bazı şeyleri engelleyemeyiz ama çocuklarınıza sağlığın önemini anlatabilirseniz, onları dışarıdaki kötü besinlere karşı koruyabilirsiniz. Bizler alışkanlıklarımızla yaşarız. Evinizdeki alışkanlıklar sizlerin alışkanlıklarıdır. Çocuklarınıza sağlıklı alışkanlıklar kazandırmak istiyorsanız, herşeyden önce kendiniz sağlıklı alışkanlıklar kazanmalısınız.

Sizin çocuklarınızın egzersiz ve beslenmeleri nasıl?
Çocuklarım evde benim pişirdiğim yemeklerle büyüyorlar, evde yedikleri için sağlıklı besleniyorlar ve vücutlarında yeterli miktarı bilebiliyorlar. Yemek yemeleri için hiç zorlamıyorum, yemek saatleri gelince yemeklerini yiyorlar. Her ikisi de sporunu yapıyor. İleride de spor yapmaları için elimizden geleni yapmaya anne-baba olarak kararlıyız.

Sizin mutfağınızda pişmeyen ya da eve sokmadığınız yiyecekler hangileri?
Eve girmeyen tek şey junk’lar.

Her anne fit olabilir mi?
Her anne fit olabilir. Fit olmak kolaydır, önemli olan onu sürdürebilmektir. Fit olmak eski alışkanlıkları değiştirmekle başlar. Sağlıklı yaşam biçimini alışkanlık haline getirmekle devam eder.

Hamilelikte nasıl fit kalınır?
Önemli olan hamilelik öncesinde fit olmak. Yazdığım gibi benim ilk hamileliğim hiç fit geçmedi, fakat hamilelik sonrasında toparlanma sürecim çok kolay oldu. Çünkü kasların hafızası var, ne olursa olsun eskiye dönüş normal bir insanın dönüşüne göre çok daha kolay oluyor.

Hamilelik sonrası fit olabilmek için neler yapılabilir?
Sağlıklı gıdaları tüketmede sıkıntı yaşıyorsa, diyetisyen eşliğinde bir program uygulayabilir. Bu dönem, emzirme dönemi olduğu için önemli olan sağlıklı bir şekilde bu dönemi atlatmaktır. Doktorunun onayıyla ikinci aydan itibaren spora başlayabilir. Alanında uzman bir eğitmenle çalışabilir.

Spor salonuna gitme imkanı olmayanlara ne önerirsiniz?
Evde yapılan işler metabolizmayı canlı tutar. Önemli olan hareket etmektir. Ev işlerini ben kendim yapıyorum; bazen öyle günler oluyor ki günün sonunda spora gitmiş kadar oluyorum. Yapılması gereken, işleri yavaş değil, hızlı, durmadan ve tempolu yapmaktır. Her gün 10 bin adım atmak, kişilerin sağlıklı yaşamın içinde olduklarını gösterir. Hareketli yaşam, sağlıklı yaşam demektir.
Bunların yanında, spor salonuna gitmeden evde yapabilecekleri antrenman programlarına, telefonlarına indirecekleri uygulamalarla ulaşabilirler. Bu uygulamalar arasında benim tercihim Nike’ın aplikasyonu Nike Training Club’tır. Bu uygulamada kişi istediği bir programı, seviyesine göre seçebiliyor. Ayrıca Nike’ın ücretsiz herkesin katılabileceği grup derslerine yönlendirebiliyor. Bu grup derslerine katılabilmek için yapılması gereken, derslerin günlerini takip etmek ve rezervasyon yaptırmaktır.

Nike’ın NTC uygulamasının Master Trainer’larından birisiniz, programı sizden dinleyelim, NTC uygulaması nedir?
NTC dersleri, her yaştan ve her seviyeden kişiler için Nike’ın Global Master Trainer’ları tarafından hazırlanmış antrenman programlarıdır. Ben de İstanbul’da bu dersleri veren master trainerlardan biriyim. Nike.com/istanbul adresinden antrenman takvimini takip ederek ücretsiz bir şekilde etkinliklere kayıt yaptıranlar, benimle birlikte 1 saat boyunca ter atıyorlar. Derslere katılan öğrencilerin hem fiziksel hem de mental değişimlerine zaman içinde gözlemlemek, bir antrenör olarak çok güzel bir duygu. Kendine güvenen başarılı ve sağlıklı bireylerin oluşması için bu etkinliklerin çok iyi bir fırsat olduğuna inanıyorum.

NTC uygulamasına uzun zamandır beklenen yoga içeriği eklendi, biraz detay verebilir misiniz?
NTC uygulamasının en büyük yeniliği, yoga içeriği oldu. Başta yeni spora başlayan kişilerin tercihi olan yoga, pek çok kişi için de spora giriş niteliğinde. NTC’deki yoga egzersizleri, bu konuda uzman Nike Master Trainer’ları tarafından hazırlandı. Bu antrenmanlarla birlikte NTC, farklı egzersiz seviyelerindeki kişiler için hazırlanan 150’nin üzerinde antrenman içeriğine ulaşıyor. Özellikle yogayı diğer antrenmanlar ile birleştirmek, dengeli bir program oluşturmak için çok faydalı.
Telefonlara ücretsiz olarak indirilebilen uygulamayla, antrenmanları dilediğiniz her yerde ve her zaman yapabiliyorsunuz.

Her işte olduğu gibi sporda da eğitim şart mı?
Spor kesinlikle bilinçli bir şekilde yapılmalıdır. Bilinçsiz yapılan her tür spor ise, sakatlanma ve istenilen sonuçları elde edememe riski taşır.
Eğer antrenman programıyla antrenman yapılmak isteniyorsa mutlaka alanında uzman bir eğitmenden alınması gerekir.

Sizin de çeşitli spor dallarında eğitiminiz var; pilates, yoga, kickbox gibi… Bir favoriniz var mı?
Yaptığım her antrenmanı çok severek yapıyorum. Çünkü vücudun hepsine ihtiyacı var. Fit demek, koşabilen, esneyebilen ve kendi vücut ağırlığını taşıyabilen demektir.

Kariyer olarak spordan bahsedersek, sporda kariyer yapmak isteyen biri ne yapmalı?
Bu işte kariyer yapmak isteyenlerin öncelikle lisans eğitimlerine Spor Akademisi’nin bir bölümünü tamamlayarak başlaması ve onun üzerine kendisini güncel eğitimlerle beslemesi gerektiğini savunuyorum.

Giyilebilir teknoloji günümüz trendlerinden, oldukça kullanışlı ve gün geçtikçe yaygınlaşıyor. Sizin giyilebilir teknolojiye yaklaşımınız nasıl? Kullandığınız ürünler var mı?
Apple Watch ve Apple Airpods kullanıyorum. Onlarla yaşıyorum demek daha doğru olur. Apple Watch’ımda benim için en önemli özellik, gün içindeki aktivitelerimi gösteriyor olması.

Aynı zamanda takip ettiğim öğrencilerimin aktivitelerini de görmem, onların motivasyonlarını her zaman yukarıda tutmamı sağlıyor. GPS özelliği sayesinde, istediğim her yerde koşup veri toplayabiliyorum. Nike’ın koşu aplikasyonu olan N+RC uygulamasını da Apple Watch sayesinde rahatlıkla kullanabiliyorum.

Son olarak kampı sormadan olmaz. GA Project serisinin ilk kampını 06-12 Haziran tarihleri arasında, Antalya’da gerçekleştirdiniz. Bu projenin amacı neydi?
GA Project Türkiye’de ilk defa tatil konsepti içinde gerçekleşen sağlıklı yaşam kampıdır. Sınırlı sayıda kişiyle yapılan bu projede, kişilerle birebir özel olarak ilgileniyorum. Yoğun bir antrenman programının yanında (15+ antrenman) her öğün sağlıklı gıdalarla besleniyoruz. Verilen eğitimlerle sağlıklı yaşamı hayatlarının içerisine nasıl sokabileceklerini ve bunu alışkanlık haline nasıl getirebileceklerini öğreniyorlar. Kişiler kısa bir zaman dilimin de bile olsa doğru yapılan antrenmanlarla ve beslenmeyle vücutlarındaki değişimin farkını varıyorlar. Katılımcılar bu programı uygularken aynı zamanda tatillerini de yapmış oluyorlar. Gelenler içerisinde ailesiyle katılanlar vardı. Aileleri tatillerini yaparken, katılımcılar antrenman ve yemek zamanlarında grupla beraber, kalan zamanlarını aileleri ile başbaşa geçirdiler.

İnsanların hayatına kısa sürede iyi bir amaç için dokunmak, çok özel ve anlamlı!

Devamı nasıl gelecek, yeni projeleriniz neler?
Önümüzdeki Eylül ayında GA Project’in ikincisini yine Robinson Club Nobilis’te gerçekleştirmeyi planlıyorum. Başka projelerimde var ama burada paylaşmak istemiyorum, sürpriz olsun…

Hedefim, uzun vadede yapmak istediğim GA Project’i yılda 5-6 defa tekrarlayarak geleneksel bir hale getirmek. İnsanların hayatlarına dokunabilmeyi hem çok seviyorum hem de bir ayrıcalık olarak görüyorum. Güzel anılar biriktirmeyi seviyorum. Güzel insanlarla tanışıp, güzel enerjiler içerisinde olmaktan keyif alıyorum. Umarım uzun yıllar çok sevdiğim işime devam edebilirim.

Neden spor yapmalıyız?
Çağın getirdiği hareketsiz yaşamdan kurtulabilmek ve sağlıklı bir hayat sürebilmek için spor yapmalıyız. Sağlıklı yaşam bireyi olumlu etkilediği gibi çevresini de doğrudan etkiler.

  • Sağlıklı anne-baba sağlıklı çocuklar yetiştirir.
  • Sağlıklı birey, çalıştığı ortama verim getirir.
  • Sağlıklı birey, sağlıklı ilişkiler yürütür…
  • Sağlık aslında herşeyin çekirdeği ve bu çekirdek hareketle güçlenir.

Bilimsel bir gerçek vardır ki doğada var olan herşey hareketlidir.

Dergi : 2017-temmuz-womens-fitness-gokcen-arikan

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Close
Close
Giriş
Close
Sepet (0)

Sepetinizde ürün bulunmuyor. Sepetinizde ürün bulunmuyor.