MyClub’s Fitness Magazine Dergisi 2017 Gökçen ArıkanMyClub’s Fitness Magazine Dergisi 2017
Gökçen Arıkan

“Hayatımda edindiğim tecrübeler ve ayrıca aldığım eğitimler doğrultusunda, sporun hayatımıza sokmak için uğraştığımız bir olgu olmasından ziyade; tam olarak hayat tarzımızın içinden bir parça olması, hayatımızın diğer sorumlulukları ve uğraşları ile beraber homojen bir yapıda yer alması gerektiğine kesinlikle inanıyorum.”

Günümüz yaşantısının insanları ruhsal ve bedensel açıdan yıprattığı bir gerçek. Böyle zorlu bir hayata sporu entegre edebilirsek, sizce neleri değiştirebiliriz?
Hayatın koşuşturması içerisinde bedensel ve zihinsel anlamda oldukça yıpranıyor ve yorgun düşüyoruz. Biten bir günün sonunda yapılacak olan sporun bizi her nedense daha da yorgun düşüreceğine inanıyoruz. Oysa ki gün bitiminde yapacağımız spor dolaşım sistemimizi hızlandırarak stresten gerilmiş olan kaslarımızı ve sinirlerimizi rahatlatır. Vücudumuza giren oksijen miktarının artması sonucunda daha iyi uyuyarak sağlıklı bir gece geçirmiş oluruz. Bu durum aslında bir sonraki günümüzün performansını pozitif bir şekilde etkiler. Aslında işin sırrı tam burada. Unutmamak gerekir ki; sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.

Spor ülkemizde sanırım daha çok kilo vermek için tercih ediliyor. Bu algıyı nasıl daha pozitif bir motivasyona çevirebiliriz?
Aslında ben bunun çok da yanlış bir düşünce olduğunu sanmıyorum. Çünkü kilo verme hedefinin başlangıç için iyi bir motivasyon kaynağı olduğunu düşünüyorum. Bu önemli bir ayrıntı bana göre. Başlamak için iyi bir neden. Hedefine ulaşan kişinin sporu bir hayat tarzı olarak benimsemesi daha da kolay olacaktır. Burada sürdürülebilir bir motivasyon ve mutluluktan bahsediyoruz. Unutmamak gerekir ki; spor sadece birkaç gün değil bir hayat boyudur.

MyClub ile nasıl tanıştınız?
MyClub’ın hemen hemen ilk üyelerindensiniz desem sanırım yanlış olmaz. Nedeni ise şu “MyClub bizim evimize çok yakın”. Bu da kullanım kolaylığı ve ulaşılabilirliği açısından elbette iyi bir şey. Sporu bir hayat tarzı olarak benimseyenler için evin kulübe yakın olması güzel bir şans. Bizim MyClub ailesi ile tanışmamız bu şekilde oldu, iyi ki de oldu.

MyClub’ı senelerdir tercih etmenizdeki sebepler nelerdir?
Bir kere ekipmanların çeşitliliği çok önemli bir sebep. Ayrıca oldukça geniş egzersiz alanları var. Ancak benim için en önemlisi çocuklarımın kullandıkları “Kids Club” ayrıcalığının olmasıdır.

Çocuk sahibi, başarılı, fit bir annesiniz. Özellikle hamilelik sürecinde aldığınız kiloları vermek adına neler yaptınız?
İlk hamileliğimde aldığım fazla kiloları vermek için öncelikle kendime bir kilo hedefi belirledim. Daha sonra kendim için bu hedefe yönelik bir antrenman programı hazırladım. Bu süreç içerisinde beslenmeme de dikkat ederek, hedeflediğim vücut yağ ve kas oranına ulaştım.

Beslenme konusunda nelere dikkat ediyorsunuz?
İşimden dolayı ve aldığım eğitimler sayesinde değil, ilgimi çok çektiği için sağlıklı beslenmeyi bir yaşam tarzı haline getirdim. Öğün atlamadan her besini doğru miktarda ve doğru zamanda tüketiyorum. Kızartma, beyaz un ve beyaz şekerden yapılmış hiçbir gıdayı kesinlikle yemiyorum.

Spor odaklı bakacak olursak eğer, kendinize koyduğunuz hedefleriniz nelerdir?
Benim koyduğum hedef; ömrümün sonuna kadar sağlıklı yaşlanarak, ailemle daha aktif ve kaliteli bir yaşam sürebilmek, aynı zamanda da bu süre içerisinde çocuklarıma ve onların çocuklarına sağlıklı yaşamı öğreten bir rol model olmaktır.

Dergi sayfaları : MyClub’s Fitness Maganize 2017

 

Bu yazılar da ilginizi çekebilir

YORUM YAZIN

Hakkımda

Gökçen Arıkan

Gökçen Arıkan

Gökçen Arıkan, 1981 yılında Eskişehir’de doğdu. Evli ve 2 çocuk annesi. Anne ve babasının sporcu kimliği sayesinde küçük yaşta spor hayatına girdi. Anadolu Üniversitesi / Spor Bilimleri Fakültesi, Beden Eğitimi Spor Öğretmenliği ve Antrenörlük mezunu. Devamı için..

FACEBOOK PAGE

Instagram

  • Beyin ve beden ilişkisi ne kadar iyi olursa,  kas gücün hareketlerini her zaman çok daha doğru ve etkili yapmanı sağlar #gokcenarikan #powermoves #nikewomen #motionadaptbra .
Photo by @rovingmementos 
#fitfam #fitspo #fitnessmotivation #fitnessinspiration #fitnessinspired #fitnessinstructor #fitnessblogger #igfitness #intagram
  • Dik duruş alışkanlığı kasların kuvvetiyle ilişkilidir 💪🏻Bence hayata karşı duruşta, 
Bu yolda ilerlerken yanınız da  duran kişinin size verdiği destekle doğru orantılıdır 💪🏻Benim en büyük destekçim canım sevgilim kocam @rovingmementos dur. Bayram değil seyran değil her hangi bir doğum günü değil bu yazıyı yazma sebebim bence en güzel hediyeler ve sözler zamansız gelenlerdir ☺️💙 Siz de sizin yanınız da yürüyenleri tag leyin bu fotoğrafın altına☺️ #evlilikaskiyuceltir .
.
Photo by @rovingmementos 
Not: aşkım anlamışsındır en güzel hediyeler zamansız gelenlerdir🤪 siyah renkli olan en güzeliydi😁
  • Herkese günaydın 🙋🏻‍♀️ Bana gelen sorular da ne kadar koştuğum ve neden koştuğum var 🧐 Haftanın 6 günü antrenman yapıyorum ve koşmayı çok sevdiğim için hergün 5 KM mutlaka koşuyorum “ısınımak için koşuyorum 🤪” Ruhumun ve bedeninim en çok dinlendiği zaman dilimi koşu anındaki 30 dk dır benim için ☺️ Bu zaman dilimi benim meditasyonumdur 🙏🏻 #zamanindegilruhunkossun #gokcenarikan #durmaktifol
.
.
Photo by @rovingmementos 
#igrunning #running #nikerunning #nike #runshots
#worlderunners
#runningterritory
#instarunners
#runnersglobe
#runnersglobe
  • Bu video İlk GA Project kampımdandır ☺️ Albumlerime bakarken buldum ve hemen paylaşmak istedim 🙈  GA project Nisan ayında 4. Kampını yapacak 💪🏻 Katılımcılar çok heyecanlı ve tabiki ben daha çok heyecanlıyım 🤩  Zaman çok hızlı geçiyor 🌪 Ekip hazırmısınız? @rovingmementos @burak_oner82 @dorukseymen ?

Müzik listem

Müzik listeme aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
Gökçen Arıkan Spotify Music List